Olie in Whisky of olieachtige Whisky

Hier kun je proefnotities plaatsen, een cijfer (score) geven en vergelijken met proefervaringen van anderen. De notities zijn gecategoriseerd naar afkomst. Onderwerpen m.b.t. organoleptische eigenschappen vallen hier ook onder.
Gebruikersavatar
Piet
Moderator
Moderator
Berichten: 8303
Lid geworden op: 31 Jul 2009, 00:51
Locatie: Vught

Olie in Whisky of olieachtige Whisky

Ongelezen berichtdoor Piet » 20 Okt 2010, 21:41

Uit: Welke Schotse whisky ?
Piet schreef:
I_SPEY schreef:PS. Ik heb nl. wel eens van 'n beginnende whisky-liefhebber gehoord, dat hij hevig moest wennen aan zo'n olie-achtige whisky!!

En dan neem ik aan niet in de zin van het "olijfolie" filmende smaakgevoel maar meer in de richting van stook- of dieselolie !

In whisky kan olie-achtig zich op verschillende manieren manifesteren. In grote lijnen kun je onderscheid maken tussen twee vormen:

  1. Olieachtig qua mondgevoel b.v. als olijfolie. Blijft hangen of plakken in de mondholte en bekleed die ook. Ook wel "filmend" genoemd, vettig en/of zoet. Denk aan het gevoel dat honing geeft en hoe het als het ware een filmende laag in de mond geeft. Filmen wordt ook veroorzaakt door stoffen die het speeksel dikker en plakkeriger maken. Producten die dit gevoel ook veroorzaken zijn boter, room, pindakaas, limonadesiroop, maisolie.
    Andere termen hiervoor zijn: vol, romig, rijk, vettig, rond (indien niet droog of zelfs zoetig).

    Uit Aanwijzingen voor het maken van proefnotities:
    De term "body" staat voor de mate van volheid (licht, medium of vol) en de textuur van een whisky beschreven (bijvoorbeeld, zacht, soepel, vettig, olieachtig). Body heeft meer met de "mouthfeel" (mondgevoel) te maken dan met de eigenlijke smaak

  2. Olieachtig aroma vaak in combinatie met het bovengenoemde filmende mondgevoel (niet andersom bedoeld). Dit kan inderdaad soms erg ver gaan in de richting van stook- of dieselolie. Dit komt o.a. door de fenol in zwaar geturfde gerstemout, zoals die o.a. gebruikt wordt voor een aantal Islay's, en komt over als jodium, creosoot dan wel medicinale geuren. Soms ook terpentine, diesel, rubber, teer, rook, kruit(damp), lucifer of wat dan ook.
    De meeste van deze aroma's vallen onder de generieke term "rookaroma's" (zie bijvoorbeeld: De Chemie van Schotse maltwhisky. Robin Brilleman).

    Je kunt bij een olieachtige geur ook nog denken aan plantaardige olie zoals olijfolie of maisolie en vooral uit zaden etc. maar dat dient dan toch zeer expliciet waarneembaar te zijn en ook als zodanig vermeld te worden in een notitie.
De eerste vorm van olieachtigheid wordt door de meeste liefhebbers gewaardeerd. De tweede vorm is erg afhankelijk van hoe uitgesproken het aanwezig is en of je er van houdt, vaak een kwestie van "love it or hate it", waarbij "to learn to love it" een optie is.

Zie in dit verband ook:
Vloeibare rook ~ Liquid smoke
Ontploffing in je mond
Fenolen: Medicinaal, turfachtig en rokerig: Peat (turf)
0 x
Piet, voor whisky-intimi Peat

Terug naar “Proefnotities, "Tasting notes" en organoleptische onderwerpen”

Wie is er online

Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers en 7 gasten