peat_passionate schreef:Een vraag van een beginneling..
Zou je kunnen stellen dat, om te beginnen, het niet zoveel nut heeft om je te verdiepen in de verschillende YO's binnen het assortiment van een destileerderij?
Ingaan op bepaalde merken laat ik even aan de ervaringsdeskundigen. In de volle breedte is er natuurlijk meer variatie (wereldwijd én alle whisky-typen) maar "diepte" is een rekbaar begrip, ook bij Single Malts (SM) en Schotse Single Malts (SSM). Meestal spreek je van een verticale proeverij als je de leeftijd, lees ouderdom, in gaat (niet hetzelfde als jaren omdat een vintage aanduiding in principe los staat van de ouderdom).
Echter de meeste
distilleerders hebben tegenwoordig (zeg na 1995) een heel scala van smaaktypen, van wel of niet peated tot
allerhande finishes. Ook die hebben dan een leeftijd en al dan niet een vintage.
Dus om echt "de diepte" in te gaan is het om vergelijkbaar te zijn erg belangrijk dat je expressies van hetzelfde smaaktype kiest. Een whisky die is opgevoed op Bourbon-vaten en daarna ge-finished op Sherry geeft iets heel anders dan een whisky opgevoed op Sherry, of finished op Madeira om maar wat te noemen.
En dan nog wel of niet Single Cask (SC) en wel of niet Cask Strength (CS) en,..... dan hebben we het nog niet eens over OB of IB bottelingen allemaal van één en dezelfde distilleerderij
Vaak is het zo dat ouder betekend zachter en meer complex, maar ook dat is geen garantie.
Om het (nog) niet al té ingewikkeld te maken voor je vraag moet dan wellicht de kanttekening gemaakt worden dat het om OB's gaat zonder finishings en op "normale" sterkte. Dat zijn dan meestal de core-ranges of Signature-bottelingen.
Kijk ook eens in
Hoe te beginnen met Whisky? of je daar nog iets in vindt.