Dag 2Voor deze dag had ik een rondleiding geboekt bij Auchentoshan.
Het ging om de Auchentoshan Ultimate Tour van 70 Pond en deze zou duren van 14:00 uur tot 16:00 uur.
Ik was overigens met de trein naar Glasgow gereisd, omdat ik gebruik maakte van een Interrailticket.
In Schotland zelf had ik nog 3 reisdagen over dus ik besloot met de trein naar het aangegeven station Dalmuir te reizen.
Maar voordat ik hier naar toe ging, het was nog vroeg, ben ik eerst doorgereisd met de trein naar Balloch.
Dit plaatsje ligt aan het bekende meer Loch Lomond, bekend van dezelfde distilleerderij.
Hier geen bezoek aan gebracht, maar even lekker naar het meer gewandeld en aldaar genoten van de al prachtige natuur.
Op de terugweg uitgestapt bij station Dalmuir en vanuit daar was het nog een 30 minuten lopen.
Achteraf gezien had ik beter bij Kilpatrick (dank aan Bryan) uit kunnen stappen. Vanaf daar was het maar 15 minuten lopen.
Deze snellere en kortere route is niet te zien op Google Maps.
Aangezien ik nog best wel op tijd was en rond een uurtje of 13:00 het terrein al op liep had ik nog alle tijd om even rustig te zitten.
In de shop warm onthaald en daar zag ik de Auchentoshan Sauvignon Blanc in de koelkast staat en een andere fles in een bak met ijs.
Dit was echt een zomerwhisky of een whisky om een cocktail mee te maken. Tegelijk ook een whisky om vrouwen met deze geweldige drank in aanraking te brengen. Ik mocht wel een glaasje proeven en daar zei ik natuurlijk geen nee tegen.
Zelf ben ik geen wijndrinker en kon mij deze niet heel erg bekoren. Ja, het is een whisky om lekker van te genieten in de zon of in een cocktail.
Maar de raakvlakken met wijn vond ik te veel en zo paste deze niet in mijn smaakprofiel.
Het is tevens een van hun jongste whisky's, 4 jaar gerijpt op ex-bourbonvaten met een finish van zo'n 9 maanden op een sauvignon blanc cask.
https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/219132/auchentoshan-sauvignon-blanc-finishTerwijl ik zat te genieten van deze whisky en het lekkere weer verzamelden er zich 4 Amerikanen uit New York zich bij de ingang.
Wij zouden samen dezelfde tour gaan doen en terwijl we buiten stonden te wachten kwam Bryan onze tourguide al naar buiten.
"Are you the guys for the 2 pm tour?? Shall we make it the 1:30pm tour??"
Waarom ook niet en vol goede moed vertrokken we de distilleerderij in.
Het eerste wat opviel was "silent season". In de maand juli ligt de distilleerderij stil voor onderhoud en andere werkzaamheden.
Dit is heel gebruikelijk, want er zijn vele distilleerderijen meer die dit rond deze periode doen.
We kwamen bij de mashtun die er schoon uitzag en daar stond onze eerste whisky klaar.
Bryan begon zijn verhaal en vertelde ons dat alle whisky's die we te proeven zouden krijgen vandaag, dat we die blind zouden gaan proeven.
Hij zou ons gaan bevragen over de whisky's en hij verwachtte veel foute antwoorden, maar dat is juist leuk!
Het waren vragen in de trend van om hoeveel procent alcohol het zou gaan en wat de leeftijd van de whisky is bijvoorbeeld.
Natuurlijk kwam het hele proces van whisky maken ook voorbij en Bryan is lang van stof, maar het verveelde nooit.
Afgewisseld met leuke anekdotes en humor tussendoor, was het heel aangenaam om deze tour te volgen.
De eerste whisky was "natuurlijk" een Auchentoshan 12.
https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/242171/auchentoshan-12-year-oldIk herkende meteen zo'n typisch Auchentoshan stijl whisky. Toch wel mooi om dit te blijven herkennen en een prima whisky om mee te beginnen.
Zacht en vriendelijk, leuke starter. Geschatte leeftijden en percentages liepen van 5 tot 20 jaar en van 40% tot 80%....
If you really think this is 80%, good luck this tour!
Interessant gegeven bij de washbacks was dat ze er 4 op een rij hebben staan.
Daarin zit wash met verschillende tijden. Je kan zo dus zien en ruiken wat de vergisting in de tijd doet en dat je in elke washback wel andere geuren kan waarnemen, maar ook de hoeveelheid geproduceerde co2 per washback verschilt.
Grappig verhaal hier is dat ze met nieuwe werknemers altijd een weddenschap afsluiten.
Dan laten ze deze persoon wat van dit "overheerlijke" bier proeven en dan wedden ze met z'n allen hoelang het duurt voordat hij naar de wc gaat.
Daar zal hij vervolgens de komende paar uur wel blijven zitten.
In deze ruimte kregen we ook onze tweede whisky en ik herkende daarin meteen de Auchentoshan Three Wood.
https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/238924/auchentoshan-three-woodDeze whisky rijpt op bourbon-, oloroso- en px-vaten. De leeftijd varieert tussen de 6 en 14 jaar waardoor deze whisky nogal eens van kleur kan veranderen. Het gaat erom dat ze de geur en de smaak wel hetzelfde houden en dat in sommige gevallen dit al na 8 jaar is bereikt en het bij andere vaten langer kan duren. Een heerlijke whisky in mijn ogen, waarbij je ook echt het karakter er weer uit haalt.
In het stillhouse viel het op dat er 3 stills in een rijtje stonden.
Washstill, intermediate still en de spiritstill. In 3 stappen gaat het alcohol percentage van 8-9% naar 20-25%, naar 45-55% tot uiteindelijk 80%.
Auchentoshan is naast Rosebank de enige distilleerderij die hun product 3 keer distilleren. Iets wat je bij een aantal Ieren ook ziet.
Zoals bij vele distilleerderijen gaat de alcohol ook hier met 63,5% het vat in.
Bryan vindt 1 ding toch wel een beetje storend in het stillhouse.
Op de spiritsafe zijn 3 leidingen aangesloten, leiding 1 is de washstill, leiding 2 is de spiritstill en leiding 3 is de intermediate still.
Waarom niet gewoon in oplopende volgorde??
Heeft er denk ik ook mee te maken dat Auchentoshan niet altijd al 3 keer distilleerde en de intermediate still er later bij tussen is geplaatst en zodoende deze leiding er ook later bij aangesloten werd.
Vervolgens op weg naar het Warehouse. Als je daar de eerste komt valt het mij op dat het er heel koel is en dat er een typisch warehouse luchtje hangt. Voor iemand die hier werkt ruik je dat niet meer, maar voor mensen zoals ik een opvallend geurtje.
We gingen naar een vat wat speciaal was klaargelegd en daaruit werd met een copper dog een fles gevuld. Deze whisky zouden we zodadelijk in de tastingroom gaan proeven. Het ging hier overigens over de 9 jaar oude distillery exclusive.
Vervolgens gingen we verder het warehouse in en werd er van alles verteld ver verschillende kleuren stickertjes die aangaven hoevaak een vat al is gebruikt. Als een vat op is wordt verkocht en er was bijvoorbeeld een koffieboer die op een vat zijn koffiebonen heeft laten fermenteren.
Had deze koffie graag willen proeven, maar hij kon ons straks de gemalen koffie hiervan wel laten ruiken.
Wist je dat vaten bol kunnen gaan staan? Zo kwamen we langs een vat waar het deksel toch aardig bol stond.
Ze verwachten dat dit een keer mis zou kunnen gaan, maar zolang het goed gaat is er niks aan de hand...
Af en toe loopt er wel eens een vat leeg door lekkage of dat het door andere omstandigheden zoals een lekkend dak helemaal begeeft.
Daarnaast zag ik ook vaten van Glenburgie liggen. Het is heel gebruikelijk dat distilleerderijen vaten met elkaar uitwisselen in het kader van veiligheid en verzekering. Stel er breekt brand uit in een warehouse, dan ben je niet alle whisky kwijt als je een deel van je whisky laat rijpen in het pakhuis van een andere distilleerderij.
Terwijl we naar de tastingroom liepen vroeg iemand naar de bombardementen in de 2de wereldoorlog en dat er zodoende een compleet warehouse is opgeblazen. Hierop reageerde Bryan met het verhaal dat er vorige week 2 Duitsers de distilleerderij zouden bezoeken alleen kwamen ze te laat voor hun tour omdat ze het niet konden vinden. Waarop Bryan doodleuk zei, daar hadden jullie overigens in 1941 ook weinig moeite mee...
Toen de proeverij, er stonden 4 ingeschonken glazen klaar en 1 nog leeg glas.
Hierin zou de whisky komen die we zojuist het vat hadden getapt.
Overigens, nog steeds werd er eerst geroken en geproefd en pas daarna kregen we te horen was het was.
De eerste die we proefden was de Auchentoshan 18.
https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/195921/auchentoshan-18-year-oldHierna volgde de Auchentoshan 21. Deze gaat er na verloop uit en de opvolger stond namelijk al klaar.
https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/241489/auchentoshan-21-year-oldDe opvolger van de Auchentoshan 21, de Auchentoshan 24. Hiervan is nog geen whiskybaselink te vinden. Fles is naar mijn weten ook nog niet te koop, maar we hebben hem al geproefd!
De laatste van deze 4 was de Blood Oak voor travel retail. Een whisky met een finish op rode wijnvaten.
Nu ben ik niet zo'n wijnliefhebber en whisky's met rijpingen en finishes op wijnvaten kunnen me nog niet altijd bekoren.
https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/154534/auchentoshan-blood-oakVan deze 4 was de Auchentoshan 18 toch wel de favoriet bij de meesten. De 21 was toch wat minder spannend en de 24 is vooral weer veel duurder, maar heeft nou niet meteen meer te bieden. Ik vond de 24 wel fijner dan de 21, maar ook de 18 kreeg bij mij de voorkeur.
Toen dachten we, eindelijk, het vatsample!
Maar nee, er kwam een nieuwe glas en daarin werd een whisky geschonken en Bryan vroeg om ons oordeel.
Bijzonder whisky waar van alles wel inzat en deze was erg smaakvol. Kon prima mee met de 18 bijvoorbeeld.
Dit was een blend in verhouding 1 : 1 : 1 van de auchentoshan three wood, blood oak en de 21.
Een mooi mix van de bourbonvaten, sherryvaten en een beetje van het rode wijnvat. Aangename blend die erg in de smaak viel.
Het maken van deze blend werd hem overigens nu een stuk moeilijker gemaakt, want de blood oak verschijnt nu als literfles en niet meer als 700mL.
Tussendoor mochten we nog even aan de gemalen koffie ruiken die in een oud vat heeft gefermenteerd.
Dat rook erg lekker, maar een kopje koffie zat er helaas niet in!
Toen kwamen er 2 glazen met waarin ons vatsample ging en die andere werd er als vergelijkingsmateriaal naast gezet.
Eerst ruiken en proeven van beide en dan weer een oordeel geven. Welke heeft je voorkeur? Welke is ouder en hoe oud? En hoeveel alcohol zit hierin?
Dit waren 2 distillery exclusives waarvan de eerste dus rechtstreeks uit het vat getapt:
https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/252174/auchentoshan-2014https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/253074/auchentoshan-2002Gek genoeg ging bij ons de voorkeur wederom uit naar de eerste. De tweede was zeker niet slecht, vol in de sherry en ik weet zeker dat daar heel veel liefhebbers voor zijn. Volgens Bryan had deze te lang op vat gelegen en had hij er al veel eerder af gemoeten. Deze fles was overigens wel maar 250 pond. De 9 jaar oude was 90 pond en daarbij had je voor je gevoel meer waar voor je geld.
Er werkt nu een nieuwe vrouw (wat haar rol precies is weet ik zo niet meer), maar die bepaalt dit soort vreemde keuzes en ze hopen nog steeds een keer dat ze op een dag weggaat en weg blijft haha.
En zo leek de tour met proeverij op een einde te komen. Of nee, toch niet!
Ik vroeg of er ook een mogelijkheid was om de new make te proeven, dus we kregen nog een glaasje onverdunde new make van rond de 80% om mee af te sluiten. Toen was het ook wel mooi geweest!
Natuurlijk nog even door de shop en 2 leuk flesjes meegenomen. De 1988 editie was voor Bryan zeker zijn favoriet.
https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/252174/auchentoshan-2014https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/159830/auchentoshan-1988Deze is beter en goedkoper dan de feestelijke editie van 25 jaar oud voor het 200 jarige bestaan van de distilleerderij.
https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/238271/auchentoshan-1997 Nu kan het Bockje hier sowieso wel wat mee
Klein detail, ze hadden een mooi vat whisky van 50 jaar oud op het oog om te bottelen, maar daar hebben ze het alcoholpercentage niet goed in de gaten gehouden en deze is onder de 40% gedoken.....pijnlijk!
Nu namen we toch echt afscheid van Bryan en de Auchentoshan distilleerderij.
Dachten we...
We liepen op de oprit en Bryan kwam ons hollend achterna met een zakje koffiebonen.
Hij vond er nog 1 en gaf die aan mij mee als aandenken en hij mij als koffieliefhebber dit niet wilde laten missen.
Nu gingen we echt naar huis en hij adviseerde ons dus om naar het station van Kilpatrick te gaan wat beduidend een stuk korter lopen was.
Al met al een geweldige tour die ik iedereen kan aanbevelen als Bryan de tour doet.
Deze zal dus niet van 14:00 tot 16:00 duren, maar van 13:30 tot 17:30 in ons geval!
De beleving en alles wat we gehoord, gezien en geproefd hebben meer dan waard en toen dacht ik nog, als dit bij elke distilleerderij zo gaat, wordt het een wel heel leuke, maar ook zware week!
Hier kunnen we voorlopig even op teren en de rest volgt later!