Pagina 1 van 1

André

Geplaatst: 07 Dec 2013, 10:01
door André_84
Hey allemaal,

Even voorstellen dan maar, André is de naam, uut t Noord'n, M'n nickname verklapt mn geboortejaar. Ik denk een kleine 2 jaar geleden ingewijd in de wereld van whisky (via broer en vrienden). Weet nu een beetje te benoemen wat ik lekker vind, maar op een tasting note kom ik niet veel verder dan rokerig, vol en houterig zeg maar :P. Ik hoop dit via dit forum (en met veel praktijkervaring >.<) iets handen en voeten te kunnen geven. ik bedoel, als ik iemand hoor over 10 verschillende tonen uit dezelfde whisky die ik drink, dan heb ik zoiets van owja joh :Scratch ? Als iemand alvast tips heeft, wat linkjes naar topics hierover, graag! Daarnaast hoop ik natuurlijk wat whisky's tegen te komen hier, waar ik anders misschien niet op gekomen was.

Als favoriet staat Lagavullin tot zover bovenaan mn favorietenlijstje, op de voet gevolgd door Talisker en Bowmore. Mijn laatste aanschaf is een fles the Benriach 13yo maderensis fumosis, die ik op de whisky x-perience van mitra in Grunn tegenkwam afgelopen november. Die mag er wat mij betreft ook tussen! Een lekkere zachte bourbon kan ik zo af en toe ook wel waarderen. Zo heb ik een Woodford thuis staan en ook sheepdip kon me wel bekoren. Helaas geen grote collectie thuis staan, blijft een dure liefhebberij ;-). N'ja, tot zover eerst maar mijn inmiddels a weer wat lange intro ;-).

Re: André

Geplaatst: 07 Dec 2013, 10:05
door Matti
Hey broekie! (Ik ben uit '83 ;))

:duimop

Ook via de geturfde whiskies binnen dus, de trend zet voort :)

Re: André

Geplaatst: 07 Dec 2013, 10:22
door Piet
Welkom André.

Om op je vraag te reageren. Je moet hier maar eens rond gaan "snuffelen" :gnif
Proefnotities, "Tasting notes" en organoleptische onderwerpen
In het bijzonder in Index van aroma's en smaken in Whisky. En dan staat vragen verder vrij, liefst in het meest relevante onderwerp. En dat zijn er al heel wat. Sterkte... en neem er een whisky bij terwijl je dat doet ;)

Re: André

Geplaatst: 07 Dec 2013, 10:24
door Harrie
Welkom, mede noorderling. Ik was ook in de Euroborg op de Mitra WX. Ik neem aan dat je ook bekend bent met het WFNN in der Aa-Kerk (maart). Aanrader! Voor de zekerheid: http://www.wfnn.nl/

Re: André

Geplaatst: 07 Dec 2013, 20:11
door André_84
Hee bedankt voor de reacties allemaal, ik dacht dat ik wel notificaties zou krijgen als ik reacties kreeg, maar ik zie nu dat ik dat hieronder zelf moet aanzetten (done!).

Ben niet echt binnengekomen via de peated whisky'' s, 't was eigenlijk Jameson waar ik mee startte. De Hout/eikentonen daarin interesseerden me. Van daaruit verder gaan zoeken. Niet echt precies gevonden wat ik zocht, maar wel hele fijne andere whisky's tegengekomen :-). Wat ik overigens duidelijk niet lekker vond/vind waren de wat 'hardere/drogere whisky's'. Glenfeddich bijvoorbeeld.

@Harrie, ik ken de proeverijen in de A-kerk idd, maar nog nooit geweest. Volgende keer waarschijnlijk wel ;-).

@Piet, ik zal de links eens bekijken!

Re: André

Geplaatst: 08 Dec 2013, 10:02
door JayDie
Welkom hier!

Re: André

Geplaatst: 08 Dec 2013, 16:32
door André_84
Thanks! :-)

Re: André

Geplaatst: 08 Dec 2013, 19:58
door Willem vd K
Welkom André!

Re: André

Geplaatst: 08 Dec 2013, 20:27
door André_84
korte vraag: ik had een beetje verwacht dat oudere whisky's sterker en zwaarder, misschien scherper zouden zijn, maar de oudere whisky's die ik nu heb geprobeerd lijken juist allemaal wat zachter / ronder te zijn. Misschien wat meer in balans/gesetteld? Is dit n beetje typerend voor oudere whisky's in't algemeen? Of is het louter toeval en kun je niet echt een richtlijn aan vastknopen? Met ouder bedoel ik over t algemeen ouder dan 12 jaar, neem b.v. de laga 16.

Re: André

Geplaatst: 08 Dec 2013, 20:48
door Matti
Oudere whiskies worden in de regelmaat (heel breed gesproken):

- Zachter (minder alcoholisch prikkelend)
- Complexer (meer verschillende smaken, meer ontwikkeling over tijd in het glas)
- Meer houtig (de hout-achtige smaken worden steeds prominenter)

Dit alles komt door het vat, dat onttrekt o.a. scherpte en voegt zijn eigen smaakkarakter toe.

Er is nog véél meer te zeggen over dit onderwerp, maar dit is de management samenvatting.

edit: ha, ik was lekker éééérder ;)

Re: André

Geplaatst: 08 Dec 2013, 20:49
door Piet
André_84 schreef:korte vraag: ik had een beetje verwacht dat oudere whisky's sterker en zwaarder, misschien scherper zouden zijn, maar de oudere whisky's die ik nu heb geprobeerd lijken juist allemaal wat zachter / ronder te zijn. Misschien wat meer in balans/gesetteld? Is dit n beetje typerend voor oudere whisky's in't algemeen? Of is het louter toeval en kun je niet echt een richtlijn aan vastknopen? Met ouder bedoel ik over t algemeen ouder dan 12 jaar, neem b.v. de laga 16.


Oudere whiskies zijn vaak zachter en complexer, en inderdaad een betere balans in de structuur, maar kunnen ook té veel hout (en gerelateerde zaken) krijgen. Echter in de meerderheid van de gevallen is ouder beter waar dat dan tevens ook een kwestie van smaak is. We hebben daar een draadje voor: Aantal jaren rijping (leeftijd) op vat relatie tot kwaliteit.

Re: André

Geplaatst: 08 Dec 2013, 22:36
door André_84
Ah duidelijk. Die oudere whiskys bevalken mij tot zover zeer goed! Wel wat pijnlijker voor de portemonnee....

Re: André

Geplaatst: 15 Dec 2013, 09:11
door André_84
Zo tijd van kerst aangebroken én bijna jarig, tijd voor verlanglijstjes :D. mijn whiskycollectie stelt nog niet veel voor, dat moet maar eens veranderen. Ik heb mezelf al getrakteerd op een laphroaig Quarter Cask, die is onderweg.

Nog plek voor 2 meer. Ik zit te twijfelen tussen, highland park 12yo, Bowmore Enigma 12yo, of misschien wel een Ardbeg 10. Lastig lastig lastig! Nu ben ik een behoorlijke Islay/peat liefhebber, maar ik dacht met 1 peatmonster onderweg en 1tje in de kast (Benriach 13yo heavily peated) is het ook wel fijn om iets van een allrounder in huis te hebben, hence, de highland park. Bowmore heb ik al eens geproefd en beviel me erg goed! Veilige keus dus...maar niet nieuw. Voldoet wel prima als 'everyday dram' volgens mij. De Ardbeg 10 ben ik ook nieuwsgierig naar, ik vermoed dat die nogal een stukje heftiger gaat zijn, maar dat kan ik op zich wel aan. Zoals ik al zei dus...lastig!

Oké t is persoonlijk, maar wat zouden jullie doen :bigsmile ?

Re: André

Geplaatst: 17 Dec 2013, 18:13
door I_SPEY
Welkom op dit forum, André!

Re: André

Geplaatst: 01 Jan 2014, 15:06
door André_84
Weet niet of dit de plek is om dit voor te zetten, of wie t ook uberhaupt leest :'), maar goed. Het is allemaal wat anders gelopen sinds mijn vorige post :D, een suprise party gekregen van vrienden en ze hebben samen flink ingezameld om mijn collectie aan te vullen. Sinds de feestdagen er nu bij: Highland park 12yo, Ardbeg 10, The Macallen Amber, naked grouse en Glen Talloch. Owja en een southern comfort, maar die telt denk ik niet hier ;-). Stuk voor stuk de moeite waard. De Highland Park is me hiervan eigenlijk nog het meest opgevallen, door zijn zachtheid en gebalanceerdheid. Dat kleine beetje turf wat je wel proeft, maar in eerste instantie niet meteen ruikt maakt het echt af :D.