HEBT sample II
Re: HEBT sample II
Zo, tweede tasting gedaan, notes naar Bart geslingerd en gelijk de blogpost maar online gezet. Ik kwam er redelijk uit qua pure notes, maar waar het om distillery en 'de link' gaat tast ik behoorlijk in het duister.
0 x
Matthijs, whiskynerd.
Re: HEBT sample II
SAMPLE II – II bis HEBT
TURFSMURF
Geur: een gebalanceerde mix van rijp fruit en sherry oude stijl. Met oude stijl bedoel ik van jaren '80 of eerder. Als onderdeel van de fruitmand ruik ik sinaasappel, rijpe mango en een vleugje overrijpe banaan. Naast het fruit ruik ik gepoetst antiek en een wat tabak en conifeer. Het lijkt ook alsof er nog een licht-medicinale rand om de geur heen zit (motorolie/zilverpoets). Goh, hier kan ik aan blijven ruiken. Later met een paar drupjes water (ik durfde niet meer toe te voegen) komen er nog meer geurtjes bij: framboos, pepermuntblaadjes, boenwas, melkchocolade.
Smaak: vettig. De fruitmand in de geur wordt vervangen door de smaak van sherry. Maar wel hele goede sherry, zonder zwaveltroep en met invloeden van serranoham, sigarenkistjes en een beetje espresso. Met een paar drupjes water wordt de smaak iets vlakker.
Afdronk: licht drogend, mooie balans van sherrytonen, terugkerend fruit. De afdronk is helaas wat zwak in verhouding met de kwaliteit van geur en smaak. Maar blijft best redelijk lang hangen met invloeden van koffie en kandijsuiker.
Opmerkingen: geen idee wat dit is. Een oude Glenlivet misschien? Dit zou zomaar eens uit de jaren '70 kunnen komen, maar Lochside '81 zou ook nog kunnen. Ik vind het een prachtige old-school whisky. Zou zomaar een jaartje of 30 op de teller kunnen hebben.
1e-indruksscore: Als ik alleen de geur zou scoren kreeg hij zeker 92 punten, maar de smaak en finish houden het hoge niveau van de geur niet bij. 91 punten dan maar. Ook niet slecht.
BWHISKY
Bart, mijn notes van 2 complexe - schizofrene doch geniale drams
Sample 2
C: Amber
N:.Noten, sherry maar iets zurig (positief – amontillado sherry?) hout en iets rokerig . Rozijntjes. Gedroogde vruchtenmix Hmmm, dit doet me even denken aan een Japanse whisky (vraag me niet waarom). Goeie neus maar naast #2bis wordt ie een stuk zuurder, hij doet me denken aan mijn arran 15th anniversary , die lag op amontillado sherry.
Ik ben er eigenlijk niet helemaal uit of ‘zuur’ het juiste woord is, na verloop van tijd slaat de neus om naar fruitig. Hazelnoot + onrijpe ananas ofzo en nog later wordt ‘ie zoet en ruik ik de bessen die ook in #2bis terug komen… Complex beestje.
Na nog meer tijd is het al zoet fruit wat de klok slaat. Een fruitsla van tropisch fruit dat nog niet helemaal rijp is ( er blijft een hoekig kantje aan zitten, niet zo zoet tropisch fruitig als pakweg caperdonich 72/Tomatin 76/…)
Bij die laatste waarnemingen blijft het. Deze heeft tijd nodig in het glas, als je hem tijd geeft word je beloond met een fruitsapje!
(91)
T: Medium body. Rokerig, blauwe bessen , houtig, zoetere sherry dan in neus, licht notig, Mist misschien wel wat power en daardoor wat body?!
Hij heeft ook de (bij wijlen tropische) fruitigheid die hij in de geur na verloop van tijd tentoonspreidt, maar hier ook iets rokeriger en kruidiger op de achtergrond
(88)
F: licht houtig, rook blijft wat hangen. Later ook weer wat van die bessen die in de smaak te voorschijn kwamen. Ondanks gebrek aan body toch vrij lang!
Conclusie: Zeer goeie neus, ik heb minstens een half uur genosed. Had deze op hoger percentage gebotteld dan was dit een 91-92’er denk ik. Mist wat kracht maar van deze whisky zou je al een dram uitschenken puur om te ruiken. 89 pts! Net geen 90 door de te lage strength.
Gok: Omdat ik de geur nog in weinig andere whiskys heb waargenomen EN omdat ik geen ervaring heb met Lochside (behalve de jaren ’60 bottelingen en één ‘81’er) ga ik voor Lochside!
Sample 2 bis
C:. Amber
N: Stuk voller dan #2, Heel vreemde geur. Nog niet vaak waargenomen in een whisky. Iets van blauwe bessen, doet wat chemisch aan ofzo, zepig ook… maar niet negatief en verdwijnt trouwens ook weer na verloop van tijd. Zeer interessant. Toch ook weer sherry en spoortje rook dat naar voor komt. Bessen/sappig/blauw fruit. Boenwas/opgeblonken parketvloer
Ik gaf #2bis op neus meteen 2 punten meer dan #2. Na een half uur snuffelen ben ik daar niet meer zo zeker van. Ze zijn verschillend maar beiden complex, veranderen steeds in’t glas.
(91)
T: Heeft de body en de kracht die #2 mist. Hij heeft ook alles wat #2 heeft, maar dan maal 10. Toch ook weer iets zepig maar niet storend, veel bessen, veel sappig fruit, veel oude meubels, heerlijk!
Een paar druppels water doen hem niet meteen beter worden. Iets toegankelijker qua alcohol, maar wordt er niet echt complexer op vind ik.
(91)
F: Lang, niet drogend, mooi hout en zoet fruit.
Conclusie: Tsja, TOP! 91pts.
Gok: Omdat ik de geur nog in weinig andere whiskys heb waargenomen EN omdat ik geen ervaring heb met Lochside buiten de jaren ’60 bottelingen en één ‘81’er ga ik voor Lochside.
KAY
2:
N: Bramen, kersenbonbons, eiken, tabak, sinaasappel, rozijnen, frambozensaus, siroop, rozenblaadjes, toffee, mocca, iets vlezigs en een klein vleugje zwavel.
T: Toffee, kersen, sinaasappel, bittere amandel, pure chocolade, pruimen, rum-rozijnen, cappucino en stroop.
F: Geroosterde amandelen, pure chocolade, kersen, rum-rozijnen, mocca en een vleug rook.
Score: 87 / 88. Mooie neus, de smaak is me net iets te bitter om 'm nog hoger te scoren. Lijkt me geen oude whisky, maar wel een oude botteling op sherryvaten van Europees eiken. Als ik zo naar Barts collectie kijk, komt die nog dichte Macallan 10 wel in aanmerking.
2B:
N: Eerst fruit: framboos, bloedsinaasappel, rozijn en perensap. Iets van augurken, maar dat trekt gelukkig snel weg. Dan iets vlezig en een opvallende aparte kruidigheid die richting kerrie gaat. Met water wat nootachtiger.
T: Rozijnen, appelstroop, gelakt hout, amandel, sinaasappel, peper, kruidnagel, koffie, leer en een lichte vlezigheid.
F: Nu komen de wat lichtere fruittonen uit de neus weer terug die in de zware stroperige smaak geen kans hebben, zoals framboos. Weer een lichte kruidigheid, richting nootmuskaat. Ook nog steeds wat geroosterde amandel, rozijnen, espresso en mocca. Op de lange duur vooral veel eiken gepaard met tannines.
Score: 89. Deze sample sterkt mij in mijn overtuiging dat de eerste een Macallan was, want ook hier kom ik weer zo'n typische combinatie van tonen in tegen die ik met Macallan associeer. Volgens mij is dit dan de 1988 Silver Seal.
SOUNDWAVE
Moet het even bij wat korte notes houden dit keer. Als het die Springbank 21yo MoS is geef mij dan even een kwartier voor de onthulling een seintje, dan kan ik nog snel een flesje oppikken bij TBD
appelstroop, klein beetje lijm, kaneel, nootmuskaat (kruidig), rozijnen en engelse drop, karton en iets groens waar ik de vinger maar niet op kan leggen (groene thee?). maar ook koffie (dat vind ik heerlijk in een whisky!) en (hazel)noot, iets licht metaligs/vuursteen vonken en zaagsel. Beetje alsof je in een plank zaagt en per ongeluk een oude spijker te pakken hebt.
Heerlijk gebalanceerde zachte fruitige en licht zilte smaak die lekker blijft plakken. ABV is volgens mij niet echt hoog. Springbank anyone? Maar lijkt me toch niet echt voor de hand liggend...
PS
Zal vast iets compleet anders zijn hoor, maar dat vuursteen triggert bij mij automatisch altijd SB
HENRI
potverdomme, wat vind ik dit lastig, waar ben ik aan begonnen...
laat ik eerst zeggen dat een druppel water de whisky aardig veranderde, en dat ik hem persoonlijk zonder water lekkerder vond
wat denk ik te ruiken, chocolade/ jodium/ donkerrood fruit / caramel / mocca en toch ook lichte sherry... in de smaak komt daar ook veel van terug, maar komt er koffie bij en lichte citrus, rozijnen, bessen en dadel. de finish fluctueert constant en komt vaak en lang terug met veel van de geuren en smaken die ik al benoemde, maar hier komt nog wat kruidigheid bij, laurier ofzo, en ook een bittertje.
soms moest ik denken aan yamazaki 18yo, maar dan veel subtieler en toch kruidiger, waardoor ik geneigd ben te zeggen dat het een jappanner is, maar weet ik veel, misschien is het wel een lochside..., ik vermoed dat dit rond 25 jaar oud is met een procent of 52. vat? geen idee.. iets onuitspreekbaars waar oak in zit ik vermoed toch iets met 2 vaten.. joh.. geef het 89, heb er in ieder geval van genoten
***sh.., zie je wel dat ik veel te snel ingezonden heb... hahaha
zit nu aan de 2e helft van het sample en ben het nu al totaal niet meer met mezelf eens over wat ik gisteren zei.. je lacht je toch kapot hierzo..
gisteren was de whisky voor mn gevoel veel "donkerder" qua smaken, zal dus wel weer een effect van t eten zijn geweest, want nu lijk ik veel meer hout en sherry tonen te hebben en valt een deel van het kruidige en choco-achtige karakter weg... grom...
ik zou zeggen, plaats mijn bericht niet of plaats ze juist beiden , ik ben de draad even kwijt, haha
***aan de andere kant... laat het zo, dan maar een falikante flater slaan. misschien twijfel ik wel teveel aan mezelf en moet ik gewoon uit blijven gaan van mijn allereerste gevoel. kan mij het ook rotten
***owel het is een blend van een japanner, ier en schot door elkaar, op bourbon gelegd en overgegoten in een vat wijn... hahaha. ik ga het afwachten, ben erg benieuwd, hij heeft in ieder geval heerlijk gesmaakt
PELLIE
Hej Bart, hier de tasting notes van sample 2 en 2 bis:
#2 gedronken uit een snifterglas.
Kleur: Donker Amberkleur
Neus: Rood fruit, kersen, sherry, rozijnen, een erg droge geur, caramel die overgaat naar geroosterde nootjes. Veel fruitsiroop met vleugje chocolade met wat mint achterin de neus. Daarna sinaasappel, frambozen en vanille. Alles niet heel erg complex, maar wel lekker.
Smaak: Opnieuw droog in de mond. Kruidig, opnieuw sherry, rozijnen, sinaasappel, frambozen, kersen en vanille. Wel een beetje een vlakke smaak naar mijn gevoel.
Afdronk: Een niet al te lange, dus middellange afdronk met nu ook aardbei en opnieuw het bovengenoemde fruit en chocola (melk). Tevens sherry!
Alcohol%: niet al te hoog, ik schat rond de 43 á 46%
Distillery: Schotland: Een uit de Speyside of Highland refill sherryvat. Ik twijfel tussen 3 distilleerderijen nl. Glendronach, Lochside en Ben Nevis.
Omdat ik van Glendronach nog nooit naar mijn gevoel zo laag alcohol% heb geproefd in single casks, denk ik dat die afvalt. Ben Nevis 10 jaar heeft 46% en die heb ik ernaast geproefd en die komt niet overeen, dus ga ik voor een Lochside van ongeveer 15 á 17yo.
#2BIS ook gedronken uit een snifterglas.
Kleur: Donkere Amberkleur (zelfde als #2)
Neus: Rood fruit, kersen, sherry, rozijnen, een erg droge geur, caramel die overgaat naar geroosterde nootjes. Veel fruitsiroop met vleugje chocolade met wat mint achterin de neus. Daarna sinaasappel, frambozen en vanille. Zelfde dus als sample#2 met het verschil dat alles veel complexer aanwezig is en ik vond hem iets zoeter!
Smaak: Opnieuw droog in de mond, maar nu veel krachtiger met een duidelijk pepertje wat goed in balans was met de rest. Kruidig, opnieuw sherry, rozijnen, sinaasappel, frambozen, kersen en vanille.
Afdronk: Een langera afdronk dan #2, nu ook aardbei en opnieuw het bovengenoemde fruit en chocola (melk). Tevens weer die sherry! Ook een beetje kiwi proef ik nu.
Alcohol%: Beduidend hoger dan #2, ik schat zo rond de 50 á 52%
Distillery: Zelfde als boven genoemd, maar ik denk dat deze ouder is en zo ongeveer rond de 25 yo.
Dus Lochside it is for me ....
Grt. Marcel.
***Bart,
Ik ben vergeten de scores te vermelden voor sample 2 en 2bis....
Bij deze:
2 scoorde ik 85 punten en 2bis scoorde ik 89 punten.
Kan je dat er nog bij vermelden?
grt. Marcel.
LIEFMANS
sample 2:
old school sherry op een laag abv, niet teveel van het gedroogde fruit, cacao... gebeuren maar sappig fruit, zelfs wat aardbeien die me aan een glenugie doen denken.
EDWIN1973
Goedenavond Bart,
Hier onze tastingnotes, was lastig, maar zeer de moeite waard, een bijzonder sampletje
oog: mooie lange tranen, stropering, kleur:walnoot/lichtamber
neus: gedroogd fruit, kers, ananas, kaneel, bittere chocolade, zuurtje, ook houttonen
smaak: as, nootmuskaat, aardse tonen, maar ook fruit, prikkelend, als in een ouwerwets zakje ' double dip' (met dat poeder dat gaat bruisen in je mond), schwarzwalderkirsch, choco-sinassnippers, maar ook iets romigs
een zoete, warme, lange afdronk, heel fijn!
onze gok is deze keer nog lastiger dan de vorige keer, maar we moeten toch wat...
vat: sherry (olorosso)
leeftijd: 15 a 20 jaar
% alcohol: ca 50%
regio: Speyside
distillery: er komen zoveel mooie whiskies uit deze regio, dat t wel heeel lastig kiezen is: het zou een oude Speyburn kunnen zijn (dan wellicht zelfs meer dan 25 jaar oud...deze hebben we eerder geproefd en we zien hier zeer zeker veel gelijkenis mee, met name het ' prikkelende' en de sinassnippers vind je hierin nogal eens terug) maar we gokken toch op een Glendronach, een 'a-typische' botteling van deze prachtige distillery, dus een mooie single cask, van pak-m-beet 18 jaar oud.
P_FROES
2:
N:Overrijp fruit, aardbeien? Wat muffig, caramel, geur van oude boeken, maggi; OBE.
M:Op de smaak meer caramel. Daarnaast munt, vanille, postzegels.
F:Niet al te lang. Zoethout, en meer munt.
Oude standaard sherry botteling. Misschien Macallan 10 of Strathisla 10, 40% bottled 70's/80's
86/100
2bis:
N:Eerste wat opvalt is een american oak geur, vanille, iets vegetaals, ook wat banaantjes. In de verte wat rook, mooie complexe bourbon neus. Dit ruikt wel bekend...
M:Snoepbanaantjes, munt, wat tabak en sinaasappelschil, ook wat rook, en cederhout.
F:cederhout en sinaasappelschil blijft hangen tezamen met munt.
Hier moet ik gaan voor een 1976 Longmorn op bourbon 53-55%. Misschien die voor VCWC? Die heb ik laatst nog gehad en daar lijkt dit wel op. 32yo 54.7% dus.
90/100
TOTALATOOL
Nou, over deze kan ik eigenlijk maar weinig zeggen. Ik vond vrijwel direct een bepaalde noot in zowel #2 als #2bis, maar ik kon die niet plaatsen. Gevolg was dat ik gefrustreerd beide glaasjes leeg had zonder veel nuttigs op te schrijven, en ik weet nog steeds totaal niet welke associatie ik nou had. Bijna zelfs zonde, want de samples waren zeker niet verkeerd!
Ik heb ook besloten om juist om deze reden niet verder te proberen er nog een mooie notitie van te maken, want de tweede helft van de samples wil ik bewaren tot na de onthulling.
Ik heb wel wat korte dingetjes op een kladpapiertje opgeschreven, voordat ik verzeild raakte in een zoektocht zonder eind:
(Over de neus heb ik niets nuttigs genoteerd, ik ging bijna meteen proeven.)
#2 smaakt initieel wat anders dan de neus deed vermoeden; iets zoute drop oid, iets metaligs op een lekkere manier... wat is dat?! (en toen ging ik zoeken)
#2bis ik schreef "holy sh.. wat een smaakbom na #2, maar wat is die smaak die hier ook in zit... is het een kruid?" (en weer zoeken zonder eind)
afdronk van #2bis is een soort van #2 op steroiden, langer dan #2, dat "metalige" blijft het langst hangen
#2 herinner ik me rond ongeveer 46% alcohol, #2bis zeker meer, zeg > 50%
Wat het is... tja, die niet te plaatsen noot kan ik me ook niet zo herinneren uit andere whiskies, dus ik vermoed een distillery waar ik geen of hooguit zeer weinig ervaring mee heb. Ben Nevis of Lochside dan?
Deductie en wishful thinking brengt me bij Lochside, en dan maar de Eso Child en een cask strength '81'er omdat dat ook mooi past bij mijn inschatting van de sterkte.
BANZAI
Hi Bart,
Hopelijk nog op tijd!
Kleur: diep amber
Neus: Banzaiiiiiii!!!! Wat een neus weer! Vrij waxy met kersen op rum, rode vruchten, kruidig (kaneel en woodspices), rozijnen, wat balsamico en leder. Complex. Als de smaak volgt dan wordt dit een toppertje. (93/100)
Smaak: warme body en de smaak is lekker mondvullend met weer die kruiden (nootmuskaat, kruidnagel en zwarte peper), rood fruit, donkere chocolade, hoestsiroop, koffie en een heerlijke oakiness. Fantastisch spul is dit!! Absoluut mijn favoriet profiel! (92/100)
Finish: de afdronk is medium tot lang met een niet storende, kruidige bitterheid en met tonen van woodspice en drop. (89/100)
Conclusie: zalige whisky met een neus, smaak en afdronk op hoog niveau. Het profiel doet me denken aan oudere Tamdhu's, Glendronachs en Balvenies. Ik vermoed dat de whisky een zekere leeftijd heeft (25 à 30 jaar) met een alcoholgehalte van vermoedelijk rond de 50%. Uiteraard op sherryvat. Een toppertje die zeker kandidaat is om in mijn kast te belanden (als de prijs niet te hoog oploopt uiteraard).
Score: 91/100
THIJS100
Neus: Heerlijke fruitig met kersen, passievrucht, maar ook kandij. Daarnaast ook iets mineraligs. Een hint van caramel en een dikke siroop. Na het ruiken van een paar andere whiskies was mijn neus volgens mij in de war, want er kwam in mijn beleving wat soja, ketjap naar voren. De tweede keer proeven was dat anders. Wel een lichte, moeilijk te omschrijven kruidigheid, maar gelukkig geen ketjap.
Smaak: Een gelikte, subtiele whisky. Beetje kruidig met wat pruimen en peer. Een droog mondgevoel en de aanwezige tannine passen deze whisky perfect.
Afdronk: Vrije lang met een beetje rook, licht bitter en wat fruit.
Score: 89
Net geen 90, daarvoor mist ie complexiteit en power. Het lijkt me dat deze whisky in een refill sherryvat heeft gezeten. Ik schat 'm op 25/30 jaar oud met een alcoholpercentage van onder de 50 procent. Ben Nevis of Lochside lijken me allebei een goede gok, maar ik geef meteen toe dat ik daarbij beinvloed ben door wat anderen al gepost hadden. Heb zelf nog weinig ervaring met beiden.
MATTI
Sample #2
The nose hits you right away: sherry and old wood. Fruits of the forest, cherries and a perceived touch of smoke round out the first impression. Over time, the wood becomes more and more fragrant, passing cedar, cigarboxes and ending up in fruit-tree territory. Then there’s cake, candied fruit and blood orange.
In the taste, the theme continues: caramel, blackberries, cinnamon, nutmeg and pepper. Drying wood which at first is quite overwhelming, but mellows with time in the glass. Still, a lot of cask influence here, and a smoky touch which could be from that source as well. In the background I detect a hint of coconut. American oak? It becomes slightly dusty towards the end, leading me to believe this may be an older bottling with some OBE (old bottle effect).
Sample #2bis
The nose on #2bis is really quite different from the previous sample. It is a much lighter, cleaner style of whisky, with a much less intrusive wood influence. I smell candy (winegums), milk chocolate and milky coffee. Blood orange is present again, and in larger amounts, accompanied by toffee apple. There is a sour note which permeates all. Also, the merest hint of sulphur-induced rotten eggs (not nearly enough to be offputting though).
The taste continues on the sweet and sour sherry theme. Raisins, white pepper and a hint of wood show themselves first. Then marzipan and a dusty note, as well as sugar burnt beyond caramel and some cedarwood (in a, compared to #2, highly restrained fashion). Towards the finish, small amounts of cinnamon and apple make me think for (only a fleeting) moment of the Campbeltown distilleries.
Overall
These are both excellent whiskies, but in very different ways. #2 shines in the nose, which continues to evolve in the glass and displays all the best characteristics of a long but not overdone wood-maturation. #2bis in contrast, I find to have a less complex (but delightfully fruity) nose, an excellent palate and a long, smooth finish. Ultimately it is only the higher weight I put on the nose when scoring which separates the two: 91 points for #2 and 88 points for #2bis.
Now, onto the guesses:
I think #2 is either a whisky aged for a fairly long time (25-30 years) or a whisky aged for 18-25 years, but bottled some time ago and displaying OBE. I think it was matured in an ex-oloroso-sherry cask made from american oak. 47% abv. First inkling as to the distillery: Glendronach. But really no clue.
#2bis, I think, is younger. In the region of 15-20 years and a recent bottling. Due to the sweetness present I think a ex-PX-sherry cask may have been a factor in this whisky, but a fairly active bourbon cask reracked into oloroso is also a possibility. 55% abv. No idea about a distillery, could also be Glendronach.
TURFSMURF
Geur: een gebalanceerde mix van rijp fruit en sherry oude stijl. Met oude stijl bedoel ik van jaren '80 of eerder. Als onderdeel van de fruitmand ruik ik sinaasappel, rijpe mango en een vleugje overrijpe banaan. Naast het fruit ruik ik gepoetst antiek en een wat tabak en conifeer. Het lijkt ook alsof er nog een licht-medicinale rand om de geur heen zit (motorolie/zilverpoets). Goh, hier kan ik aan blijven ruiken. Later met een paar drupjes water (ik durfde niet meer toe te voegen) komen er nog meer geurtjes bij: framboos, pepermuntblaadjes, boenwas, melkchocolade.
Smaak: vettig. De fruitmand in de geur wordt vervangen door de smaak van sherry. Maar wel hele goede sherry, zonder zwaveltroep en met invloeden van serranoham, sigarenkistjes en een beetje espresso. Met een paar drupjes water wordt de smaak iets vlakker.
Afdronk: licht drogend, mooie balans van sherrytonen, terugkerend fruit. De afdronk is helaas wat zwak in verhouding met de kwaliteit van geur en smaak. Maar blijft best redelijk lang hangen met invloeden van koffie en kandijsuiker.
Opmerkingen: geen idee wat dit is. Een oude Glenlivet misschien? Dit zou zomaar eens uit de jaren '70 kunnen komen, maar Lochside '81 zou ook nog kunnen. Ik vind het een prachtige old-school whisky. Zou zomaar een jaartje of 30 op de teller kunnen hebben.
1e-indruksscore: Als ik alleen de geur zou scoren kreeg hij zeker 92 punten, maar de smaak en finish houden het hoge niveau van de geur niet bij. 91 punten dan maar. Ook niet slecht.
BWHISKY
Bart, mijn notes van 2 complexe - schizofrene doch geniale drams
Sample 2
C: Amber
N:.Noten, sherry maar iets zurig (positief – amontillado sherry?) hout en iets rokerig . Rozijntjes. Gedroogde vruchtenmix Hmmm, dit doet me even denken aan een Japanse whisky (vraag me niet waarom). Goeie neus maar naast #2bis wordt ie een stuk zuurder, hij doet me denken aan mijn arran 15th anniversary , die lag op amontillado sherry.
Ik ben er eigenlijk niet helemaal uit of ‘zuur’ het juiste woord is, na verloop van tijd slaat de neus om naar fruitig. Hazelnoot + onrijpe ananas ofzo en nog later wordt ‘ie zoet en ruik ik de bessen die ook in #2bis terug komen… Complex beestje.
Na nog meer tijd is het al zoet fruit wat de klok slaat. Een fruitsla van tropisch fruit dat nog niet helemaal rijp is ( er blijft een hoekig kantje aan zitten, niet zo zoet tropisch fruitig als pakweg caperdonich 72/Tomatin 76/…)
Bij die laatste waarnemingen blijft het. Deze heeft tijd nodig in het glas, als je hem tijd geeft word je beloond met een fruitsapje!
(91)
T: Medium body. Rokerig, blauwe bessen , houtig, zoetere sherry dan in neus, licht notig, Mist misschien wel wat power en daardoor wat body?!
Hij heeft ook de (bij wijlen tropische) fruitigheid die hij in de geur na verloop van tijd tentoonspreidt, maar hier ook iets rokeriger en kruidiger op de achtergrond
(88)
F: licht houtig, rook blijft wat hangen. Later ook weer wat van die bessen die in de smaak te voorschijn kwamen. Ondanks gebrek aan body toch vrij lang!
Conclusie: Zeer goeie neus, ik heb minstens een half uur genosed. Had deze op hoger percentage gebotteld dan was dit een 91-92’er denk ik. Mist wat kracht maar van deze whisky zou je al een dram uitschenken puur om te ruiken. 89 pts! Net geen 90 door de te lage strength.
Gok: Omdat ik de geur nog in weinig andere whiskys heb waargenomen EN omdat ik geen ervaring heb met Lochside (behalve de jaren ’60 bottelingen en één ‘81’er) ga ik voor Lochside!
Sample 2 bis
C:. Amber
N: Stuk voller dan #2, Heel vreemde geur. Nog niet vaak waargenomen in een whisky. Iets van blauwe bessen, doet wat chemisch aan ofzo, zepig ook… maar niet negatief en verdwijnt trouwens ook weer na verloop van tijd. Zeer interessant. Toch ook weer sherry en spoortje rook dat naar voor komt. Bessen/sappig/blauw fruit. Boenwas/opgeblonken parketvloer
Ik gaf #2bis op neus meteen 2 punten meer dan #2. Na een half uur snuffelen ben ik daar niet meer zo zeker van. Ze zijn verschillend maar beiden complex, veranderen steeds in’t glas.
(91)
T: Heeft de body en de kracht die #2 mist. Hij heeft ook alles wat #2 heeft, maar dan maal 10. Toch ook weer iets zepig maar niet storend, veel bessen, veel sappig fruit, veel oude meubels, heerlijk!
Een paar druppels water doen hem niet meteen beter worden. Iets toegankelijker qua alcohol, maar wordt er niet echt complexer op vind ik.
(91)
F: Lang, niet drogend, mooi hout en zoet fruit.
Conclusie: Tsja, TOP! 91pts.
Gok: Omdat ik de geur nog in weinig andere whiskys heb waargenomen EN omdat ik geen ervaring heb met Lochside buiten de jaren ’60 bottelingen en één ‘81’er ga ik voor Lochside.
KAY
2:
N: Bramen, kersenbonbons, eiken, tabak, sinaasappel, rozijnen, frambozensaus, siroop, rozenblaadjes, toffee, mocca, iets vlezigs en een klein vleugje zwavel.
T: Toffee, kersen, sinaasappel, bittere amandel, pure chocolade, pruimen, rum-rozijnen, cappucino en stroop.
F: Geroosterde amandelen, pure chocolade, kersen, rum-rozijnen, mocca en een vleug rook.
Score: 87 / 88. Mooie neus, de smaak is me net iets te bitter om 'm nog hoger te scoren. Lijkt me geen oude whisky, maar wel een oude botteling op sherryvaten van Europees eiken. Als ik zo naar Barts collectie kijk, komt die nog dichte Macallan 10 wel in aanmerking.
2B:
N: Eerst fruit: framboos, bloedsinaasappel, rozijn en perensap. Iets van augurken, maar dat trekt gelukkig snel weg. Dan iets vlezig en een opvallende aparte kruidigheid die richting kerrie gaat. Met water wat nootachtiger.
T: Rozijnen, appelstroop, gelakt hout, amandel, sinaasappel, peper, kruidnagel, koffie, leer en een lichte vlezigheid.
F: Nu komen de wat lichtere fruittonen uit de neus weer terug die in de zware stroperige smaak geen kans hebben, zoals framboos. Weer een lichte kruidigheid, richting nootmuskaat. Ook nog steeds wat geroosterde amandel, rozijnen, espresso en mocca. Op de lange duur vooral veel eiken gepaard met tannines.
Score: 89. Deze sample sterkt mij in mijn overtuiging dat de eerste een Macallan was, want ook hier kom ik weer zo'n typische combinatie van tonen in tegen die ik met Macallan associeer. Volgens mij is dit dan de 1988 Silver Seal.
SOUNDWAVE
Moet het even bij wat korte notes houden dit keer. Als het die Springbank 21yo MoS is geef mij dan even een kwartier voor de onthulling een seintje, dan kan ik nog snel een flesje oppikken bij TBD
appelstroop, klein beetje lijm, kaneel, nootmuskaat (kruidig), rozijnen en engelse drop, karton en iets groens waar ik de vinger maar niet op kan leggen (groene thee?). maar ook koffie (dat vind ik heerlijk in een whisky!) en (hazel)noot, iets licht metaligs/vuursteen vonken en zaagsel. Beetje alsof je in een plank zaagt en per ongeluk een oude spijker te pakken hebt.
Heerlijk gebalanceerde zachte fruitige en licht zilte smaak die lekker blijft plakken. ABV is volgens mij niet echt hoog. Springbank anyone? Maar lijkt me toch niet echt voor de hand liggend...
PS
Zal vast iets compleet anders zijn hoor, maar dat vuursteen triggert bij mij automatisch altijd SB
HENRI
potverdomme, wat vind ik dit lastig, waar ben ik aan begonnen...
laat ik eerst zeggen dat een druppel water de whisky aardig veranderde, en dat ik hem persoonlijk zonder water lekkerder vond
wat denk ik te ruiken, chocolade/ jodium/ donkerrood fruit / caramel / mocca en toch ook lichte sherry... in de smaak komt daar ook veel van terug, maar komt er koffie bij en lichte citrus, rozijnen, bessen en dadel. de finish fluctueert constant en komt vaak en lang terug met veel van de geuren en smaken die ik al benoemde, maar hier komt nog wat kruidigheid bij, laurier ofzo, en ook een bittertje.
soms moest ik denken aan yamazaki 18yo, maar dan veel subtieler en toch kruidiger, waardoor ik geneigd ben te zeggen dat het een jappanner is, maar weet ik veel, misschien is het wel een lochside..., ik vermoed dat dit rond 25 jaar oud is met een procent of 52. vat? geen idee.. iets onuitspreekbaars waar oak in zit ik vermoed toch iets met 2 vaten.. joh.. geef het 89, heb er in ieder geval van genoten
***sh.., zie je wel dat ik veel te snel ingezonden heb... hahaha
zit nu aan de 2e helft van het sample en ben het nu al totaal niet meer met mezelf eens over wat ik gisteren zei.. je lacht je toch kapot hierzo..
gisteren was de whisky voor mn gevoel veel "donkerder" qua smaken, zal dus wel weer een effect van t eten zijn geweest, want nu lijk ik veel meer hout en sherry tonen te hebben en valt een deel van het kruidige en choco-achtige karakter weg... grom...
ik zou zeggen, plaats mijn bericht niet of plaats ze juist beiden , ik ben de draad even kwijt, haha
***aan de andere kant... laat het zo, dan maar een falikante flater slaan. misschien twijfel ik wel teveel aan mezelf en moet ik gewoon uit blijven gaan van mijn allereerste gevoel. kan mij het ook rotten
***owel het is een blend van een japanner, ier en schot door elkaar, op bourbon gelegd en overgegoten in een vat wijn... hahaha. ik ga het afwachten, ben erg benieuwd, hij heeft in ieder geval heerlijk gesmaakt
PELLIE
Hej Bart, hier de tasting notes van sample 2 en 2 bis:
#2 gedronken uit een snifterglas.
Kleur: Donker Amberkleur
Neus: Rood fruit, kersen, sherry, rozijnen, een erg droge geur, caramel die overgaat naar geroosterde nootjes. Veel fruitsiroop met vleugje chocolade met wat mint achterin de neus. Daarna sinaasappel, frambozen en vanille. Alles niet heel erg complex, maar wel lekker.
Smaak: Opnieuw droog in de mond. Kruidig, opnieuw sherry, rozijnen, sinaasappel, frambozen, kersen en vanille. Wel een beetje een vlakke smaak naar mijn gevoel.
Afdronk: Een niet al te lange, dus middellange afdronk met nu ook aardbei en opnieuw het bovengenoemde fruit en chocola (melk). Tevens sherry!
Alcohol%: niet al te hoog, ik schat rond de 43 á 46%
Distillery: Schotland: Een uit de Speyside of Highland refill sherryvat. Ik twijfel tussen 3 distilleerderijen nl. Glendronach, Lochside en Ben Nevis.
Omdat ik van Glendronach nog nooit naar mijn gevoel zo laag alcohol% heb geproefd in single casks, denk ik dat die afvalt. Ben Nevis 10 jaar heeft 46% en die heb ik ernaast geproefd en die komt niet overeen, dus ga ik voor een Lochside van ongeveer 15 á 17yo.
#2BIS ook gedronken uit een snifterglas.
Kleur: Donkere Amberkleur (zelfde als #2)
Neus: Rood fruit, kersen, sherry, rozijnen, een erg droge geur, caramel die overgaat naar geroosterde nootjes. Veel fruitsiroop met vleugje chocolade met wat mint achterin de neus. Daarna sinaasappel, frambozen en vanille. Zelfde dus als sample#2 met het verschil dat alles veel complexer aanwezig is en ik vond hem iets zoeter!
Smaak: Opnieuw droog in de mond, maar nu veel krachtiger met een duidelijk pepertje wat goed in balans was met de rest. Kruidig, opnieuw sherry, rozijnen, sinaasappel, frambozen, kersen en vanille.
Afdronk: Een langera afdronk dan #2, nu ook aardbei en opnieuw het bovengenoemde fruit en chocola (melk). Tevens weer die sherry! Ook een beetje kiwi proef ik nu.
Alcohol%: Beduidend hoger dan #2, ik schat zo rond de 50 á 52%
Distillery: Zelfde als boven genoemd, maar ik denk dat deze ouder is en zo ongeveer rond de 25 yo.
Dus Lochside it is for me ....
Grt. Marcel.
***Bart,
Ik ben vergeten de scores te vermelden voor sample 2 en 2bis....
Bij deze:
2 scoorde ik 85 punten en 2bis scoorde ik 89 punten.
Kan je dat er nog bij vermelden?
grt. Marcel.
LIEFMANS
sample 2:
old school sherry op een laag abv, niet teveel van het gedroogde fruit, cacao... gebeuren maar sappig fruit, zelfs wat aardbeien die me aan een glenugie doen denken.
EDWIN1973
Goedenavond Bart,
Hier onze tastingnotes, was lastig, maar zeer de moeite waard, een bijzonder sampletje
oog: mooie lange tranen, stropering, kleur:walnoot/lichtamber
neus: gedroogd fruit, kers, ananas, kaneel, bittere chocolade, zuurtje, ook houttonen
smaak: as, nootmuskaat, aardse tonen, maar ook fruit, prikkelend, als in een ouwerwets zakje ' double dip' (met dat poeder dat gaat bruisen in je mond), schwarzwalderkirsch, choco-sinassnippers, maar ook iets romigs
een zoete, warme, lange afdronk, heel fijn!
onze gok is deze keer nog lastiger dan de vorige keer, maar we moeten toch wat...
vat: sherry (olorosso)
leeftijd: 15 a 20 jaar
% alcohol: ca 50%
regio: Speyside
distillery: er komen zoveel mooie whiskies uit deze regio, dat t wel heeel lastig kiezen is: het zou een oude Speyburn kunnen zijn (dan wellicht zelfs meer dan 25 jaar oud...deze hebben we eerder geproefd en we zien hier zeer zeker veel gelijkenis mee, met name het ' prikkelende' en de sinassnippers vind je hierin nogal eens terug) maar we gokken toch op een Glendronach, een 'a-typische' botteling van deze prachtige distillery, dus een mooie single cask, van pak-m-beet 18 jaar oud.
P_FROES
2:
N:Overrijp fruit, aardbeien? Wat muffig, caramel, geur van oude boeken, maggi; OBE.
M:Op de smaak meer caramel. Daarnaast munt, vanille, postzegels.
F:Niet al te lang. Zoethout, en meer munt.
Oude standaard sherry botteling. Misschien Macallan 10 of Strathisla 10, 40% bottled 70's/80's
86/100
2bis:
N:Eerste wat opvalt is een american oak geur, vanille, iets vegetaals, ook wat banaantjes. In de verte wat rook, mooie complexe bourbon neus. Dit ruikt wel bekend...
M:Snoepbanaantjes, munt, wat tabak en sinaasappelschil, ook wat rook, en cederhout.
F:cederhout en sinaasappelschil blijft hangen tezamen met munt.
Hier moet ik gaan voor een 1976 Longmorn op bourbon 53-55%. Misschien die voor VCWC? Die heb ik laatst nog gehad en daar lijkt dit wel op. 32yo 54.7% dus.
90/100
TOTALATOOL
Nou, over deze kan ik eigenlijk maar weinig zeggen. Ik vond vrijwel direct een bepaalde noot in zowel #2 als #2bis, maar ik kon die niet plaatsen. Gevolg was dat ik gefrustreerd beide glaasjes leeg had zonder veel nuttigs op te schrijven, en ik weet nog steeds totaal niet welke associatie ik nou had. Bijna zelfs zonde, want de samples waren zeker niet verkeerd!
Ik heb ook besloten om juist om deze reden niet verder te proberen er nog een mooie notitie van te maken, want de tweede helft van de samples wil ik bewaren tot na de onthulling.
Ik heb wel wat korte dingetjes op een kladpapiertje opgeschreven, voordat ik verzeild raakte in een zoektocht zonder eind:
(Over de neus heb ik niets nuttigs genoteerd, ik ging bijna meteen proeven.)
#2 smaakt initieel wat anders dan de neus deed vermoeden; iets zoute drop oid, iets metaligs op een lekkere manier... wat is dat?! (en toen ging ik zoeken)
#2bis ik schreef "holy sh.. wat een smaakbom na #2, maar wat is die smaak die hier ook in zit... is het een kruid?" (en weer zoeken zonder eind)
afdronk van #2bis is een soort van #2 op steroiden, langer dan #2, dat "metalige" blijft het langst hangen
#2 herinner ik me rond ongeveer 46% alcohol, #2bis zeker meer, zeg > 50%
Wat het is... tja, die niet te plaatsen noot kan ik me ook niet zo herinneren uit andere whiskies, dus ik vermoed een distillery waar ik geen of hooguit zeer weinig ervaring mee heb. Ben Nevis of Lochside dan?
Deductie en wishful thinking brengt me bij Lochside, en dan maar de Eso Child en een cask strength '81'er omdat dat ook mooi past bij mijn inschatting van de sterkte.
BANZAI
Hi Bart,
Hopelijk nog op tijd!
Kleur: diep amber
Neus: Banzaiiiiiii!!!! Wat een neus weer! Vrij waxy met kersen op rum, rode vruchten, kruidig (kaneel en woodspices), rozijnen, wat balsamico en leder. Complex. Als de smaak volgt dan wordt dit een toppertje. (93/100)
Smaak: warme body en de smaak is lekker mondvullend met weer die kruiden (nootmuskaat, kruidnagel en zwarte peper), rood fruit, donkere chocolade, hoestsiroop, koffie en een heerlijke oakiness. Fantastisch spul is dit!! Absoluut mijn favoriet profiel! (92/100)
Finish: de afdronk is medium tot lang met een niet storende, kruidige bitterheid en met tonen van woodspice en drop. (89/100)
Conclusie: zalige whisky met een neus, smaak en afdronk op hoog niveau. Het profiel doet me denken aan oudere Tamdhu's, Glendronachs en Balvenies. Ik vermoed dat de whisky een zekere leeftijd heeft (25 à 30 jaar) met een alcoholgehalte van vermoedelijk rond de 50%. Uiteraard op sherryvat. Een toppertje die zeker kandidaat is om in mijn kast te belanden (als de prijs niet te hoog oploopt uiteraard).
Score: 91/100
THIJS100
Neus: Heerlijke fruitig met kersen, passievrucht, maar ook kandij. Daarnaast ook iets mineraligs. Een hint van caramel en een dikke siroop. Na het ruiken van een paar andere whiskies was mijn neus volgens mij in de war, want er kwam in mijn beleving wat soja, ketjap naar voren. De tweede keer proeven was dat anders. Wel een lichte, moeilijk te omschrijven kruidigheid, maar gelukkig geen ketjap.
Smaak: Een gelikte, subtiele whisky. Beetje kruidig met wat pruimen en peer. Een droog mondgevoel en de aanwezige tannine passen deze whisky perfect.
Afdronk: Vrije lang met een beetje rook, licht bitter en wat fruit.
Score: 89
Net geen 90, daarvoor mist ie complexiteit en power. Het lijkt me dat deze whisky in een refill sherryvat heeft gezeten. Ik schat 'm op 25/30 jaar oud met een alcoholpercentage van onder de 50 procent. Ben Nevis of Lochside lijken me allebei een goede gok, maar ik geef meteen toe dat ik daarbij beinvloed ben door wat anderen al gepost hadden. Heb zelf nog weinig ervaring met beiden.
MATTI
Sample #2
The nose hits you right away: sherry and old wood. Fruits of the forest, cherries and a perceived touch of smoke round out the first impression. Over time, the wood becomes more and more fragrant, passing cedar, cigarboxes and ending up in fruit-tree territory. Then there’s cake, candied fruit and blood orange.
In the taste, the theme continues: caramel, blackberries, cinnamon, nutmeg and pepper. Drying wood which at first is quite overwhelming, but mellows with time in the glass. Still, a lot of cask influence here, and a smoky touch which could be from that source as well. In the background I detect a hint of coconut. American oak? It becomes slightly dusty towards the end, leading me to believe this may be an older bottling with some OBE (old bottle effect).
Sample #2bis
The nose on #2bis is really quite different from the previous sample. It is a much lighter, cleaner style of whisky, with a much less intrusive wood influence. I smell candy (winegums), milk chocolate and milky coffee. Blood orange is present again, and in larger amounts, accompanied by toffee apple. There is a sour note which permeates all. Also, the merest hint of sulphur-induced rotten eggs (not nearly enough to be offputting though).
The taste continues on the sweet and sour sherry theme. Raisins, white pepper and a hint of wood show themselves first. Then marzipan and a dusty note, as well as sugar burnt beyond caramel and some cedarwood (in a, compared to #2, highly restrained fashion). Towards the finish, small amounts of cinnamon and apple make me think for (only a fleeting) moment of the Campbeltown distilleries.
Overall
These are both excellent whiskies, but in very different ways. #2 shines in the nose, which continues to evolve in the glass and displays all the best characteristics of a long but not overdone wood-maturation. #2bis in contrast, I find to have a less complex (but delightfully fruity) nose, an excellent palate and a long, smooth finish. Ultimately it is only the higher weight I put on the nose when scoring which separates the two: 91 points for #2 and 88 points for #2bis.
Now, onto the guesses:
I think #2 is either a whisky aged for a fairly long time (25-30 years) or a whisky aged for 18-25 years, but bottled some time ago and displaying OBE. I think it was matured in an ex-oloroso-sherry cask made from american oak. 47% abv. First inkling as to the distillery: Glendronach. But really no clue.
#2bis, I think, is younger. In the region of 15-20 years and a recent bottling. Due to the sweetness present I think a ex-PX-sherry cask may have been a factor in this whisky, but a fairly active bourbon cask reracked into oloroso is also a possibility. 55% abv. No idea about a distillery, could also be Glendronach.
0 x
Re: HEBT sample II
haha al mijn berichtjes bij elkaar geplaatst, je ziet wel wat struggle dit voor me was, heb hier echt mee lopen stoeien.
maar dat is niet erg, maakte het juist ook wel weer heel interressant voor me
maar dat is niet erg, maakte het juist ook wel weer heel interressant voor me
0 x
Re: HEBT sample II
Ik ken helaas nog niet veel Lochside, maar daar dacht ik niet aan, maar die wordt wel erg veel genoemd!
Wordt er niet te veel naar favorieten van Bart gekeken?
Wordt er niet te veel naar favorieten van Bart gekeken?
0 x
Re: HEBT sample II
vmk schreef:Ik ken helaas nog niet veel Lochside, maar daar dacht ik niet aan, maar die wordt wel erg veel genoemd!
Wordt er niet te veel naar favorieten van Bart gekeken?
dat lijkt wellicht wel een beetje deze keer, maarja vorige keer werden 1 of 2 merken ook vaker genoemd en uiteindelijk was het een strathmill die maar door 1 persoon werd benoemd
0 x
- Soundwave
- Whisk(e)y goeroe

- Berichten: 1657
- Lid geworden op: 05 Mei 2012, 00:58
- Locatie: Den Haag
- Contact:
Re: HEBT sample II
Tsja deel van de hints die je kunt gebruiken is nu eenmaal zijn collectie. Ben blij dat ik toch niet de enige was die iets metaligs rook of vuursteen/zwavel. Had nog niet aan OBE gedacht als mogelijke oorzaak hiervoor. Bart waar blijven jouw hints?
0 x
- totalatool
- Forum goeroe

- Berichten: 2444
- Lid geworden op: 08 Jun 2011, 13:59
Re: HEBT sample II
Haha... ik lach me rot. Ik heb me zo laten meeslepen in mijn zoektocht dat ik niet eens genoteerd heb dat het over sherrygerijpte whisky ging. Ik hoop dat de onthulling een eye opener voor me wordt, want ik wil de rest van de samples echt met een andere insteek proeven.
0 x
Re: HEBT sample II
Soundwave schreef:Tsja deel van de hints die je kunt gebruiken is nu eenmaal zijn collectie. Ben blij dat ik toch niet de enige was die iets metaligs rook of vuursteen/zwavel. Had nog niet aan OBE gedacht als mogelijke oorzaak hiervoor. Bart waar blijven jouw hints?
zit inderdaad in m'n collectie! Maar zit hij er nu 'nog' in?
Gelukkig heb ik er wel enkele in gestoken die NIET in m'n collectie zitten, ja op den duur zou het gemakkelijk gaan worden

0 x
Re: HEBT sample II
totalatool schreef:Haha... ik lach me rot. Ik heb me zo laten meeslepen in mijn zoektocht dat ik niet eens genoteerd heb dat het over sherrygerijpte whisky ging. Ik hoop dat de onthulling een eye opener voor me wordt, want ik wil de rest van de samples echt met een andere insteek proeven.
goeie beslissing... deze was mooi om bij te leren, enkele 'kenmerkende' zaken hier...
0 x
Re: HEBT sample II
Yapi schreef:Soundwave schreef:Tsja deel van de hints die je kunt gebruiken is nu eenmaal zijn collectie. Ben blij dat ik toch niet de enige was die iets metaligs rook of vuursteen/zwavel. Had nog niet aan OBE gedacht als mogelijke oorzaak hiervoor. Bart waar blijven jouw hints?
zit inderdaad in m'n collectie! Maar zit hij er nu 'nog' in?
Gelukkig heb ik er wel enkele in gestoken die NIET in m'n collectie zitten, ja op den duur zou het gemakkelijk gaan wordenEn het kunnen raden was voor mij niet het belangrijkst, ik heb in ieder geval de reviews die ik wou zien
heb mooi "samenvattingen" gezien. krijg toch gezien enkele overeenkomsten, maar ook juist door enkele afwijkingen steeds meer het gevoel dat ik toch een positief steentje heb kunnen meedragen..
0 x
Re: HEBT sample II
Ik zie weer eens dat mijn notitie veel overeenkomst vertoont met die van Kay, dat was me al eens eerder opgevallen. Grappig 
0 x
Matthijs, whiskynerd.
Re: HEBT sample II
Ik ben duidelijk niet de enige die een epistel gewijd heeft aan deze samples
. Komaan Bart, hou ons niet langer in spanning
!
0 x
Re: HEBT sample II
Zijn er nog onder jullie die 2 wat body vinden missen? Ik heb de indruk dat deze op cs nóg een stuk beter was geweest..
0 x
Wie is er online
Gebruikers op dit forum: Geen geregistreerde gebruikers en 2 gasten


