Pagina 1 van 3

Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 26 Aug 2014, 15:57
door Laurens88
Sinds zondag ben ik weer terug van een maand lang door het "oostblok" (zo ver je daarvan nog kan spreken) en "Balkan" reizen. Ik ben absoluut nog geen echte kenner van whisky en ben dan ook zeer benieuwd of jullie hier wat meer van weten... Een kleine zoektocht naar lokale whisky's in slijterijen in Polen, Slowakijke, Hongarije en Kroatie hebben niets opgeleverd. Maken deze landen überhaupt iets anders dan Vodka, Slivovic, Rakija en Palinka? Ik had graag een lokale whisky geproefd, maar dit was niet te vinden (of ik zocht op de verkeerde plekken)...

Nogmaals, ik weet dat deze regio bekend staat om hele andere dranken, maar dat is geen Whisky ;)

Re: Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 26 Aug 2014, 16:05
door edwinedje
Net even snel op de map van Whiskybase gekeken.... maar nee...
Eentje in Polen.
Whiskybase is niet heilig natuurlijk, maar een goede graadmeter over het algemeen.

Als je dan toch maar een geslaagde vakantie hebt gehad.

:Slainte

Re: Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 26 Aug 2014, 16:12
door Dram The Man
Op whiskyauction.com klikken op 'Results Database', dan klikken op 'World' en dan zie je whisky bij Polen en Hongarije staan.

Re: Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 26 Aug 2014, 16:34
door henri
tsjechië heeft hammer head van Pradlo

Re: Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 26 Aug 2014, 22:26
door whiskybar
Ik heb de hammerhead gedronken, apart smaakje, kan het niet echt thuis brengen, maar niet dat je zegt, wow, dit is whisky.

Re: Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 27 Aug 2014, 00:00
door paps
Ik heb in Hongarije "Jelinek" whisky gehad, komt uit Tsjechië en was erg matig.

Ook erg goedkoop trouwens. :P

Re: Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 28 Aug 2014, 00:02
door Laurens88
Vakantie was super! Zelf had ik ook al even google ed geraadpleegd, maar kon ook niks vinden..
Gemiste kans voor deze landen;)

Re: Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 24 Okt 2023, 17:40
door flyinghellas
Nee heel makkelijk is het niet whisky uit de Balkan. Ik zelf heb in mn collectie Broken Bones uit Slovenië, two doves uit Servië, Black Ram uit Bulgarije, Gold Cock uit Tsjechië , Kroatië Juraj Dobrila en nog wat uit Polen en Bekesi uit Hongarije .
Leuk om te hebben, prima prijs kwaliteit.

Re: Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 24 Okt 2023, 18:38
door hjkuijken
Anoi uit Slovenie: https://anoi.si/

Uit 50 liter vaten van Sloveens eiken, 1 jaar oud. Verrassend lekker, zacht met zeer zoete tonen

Re: Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 24 Okt 2023, 20:14
door cor0566
hjkuijken schreef:Anoi uit Slovenie: https://anoi.si/

Uit 50 liter vaten van Sloveens eiken, 1 jaar oud. Verrassend lekker, zacht met zeer zoete tonen


Wow, :D dat ligt natuurlijk aan de leeftijd.

Re: Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 24 Okt 2023, 20:57
door hjkuijken
Zou je niet verwachten toch? Meestal nog wat scherp en alcoholisch op die leeftijd. Vond het wel verrassend.

Re: Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 24 Okt 2023, 21:46
door Cask1988
hjkuijken schreef:Uit 50 liter vaten van Sloveens eiken,

:Scratch Wel goed lezen hè… ‘oak casks made in Slovenia’ das heel wat anders dan Sloveens eiken. Zelfde categorie als Twents eiken, dat bestaat namelijk niet.

Re: Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 24 Okt 2023, 22:10
door Reichenbach
Is er ook wel Slavonisch eiken wat meer een kwaliteitsaanduiding is en geen soortnaam zoals Quercus Robur of Quercus Alba. Slavonisch eiken komt net als Sloveens eiken uit de Balkan als plaats van herkomst.

Re: Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 24 Okt 2023, 22:11
door Cor - Vinabc
Cask1988 schreef:
hjkuijken schreef:Uit 50 liter vaten van Sloveens eiken,

:Scratch Wel goed lezen hè… ‘oak casks made in Slovenia’ das heel wat anders dan Sloveens eiken. Zelfde categorie als Twents eiken, dat bestaat namelijk niet.


Sloveens eiken (zomereik / quercus robur) bestaat wel degelijk. Een behoorlijke leverancier voor wijnvaten in Europa.... Dat is dus niet hetzelfde als de categorie Twents eiken.

Re: Oostblok/Balkan whisky?

Geplaatst: 24 Okt 2023, 22:46
door Cask1988
Cor - Vinabc schreef:
Sloveens eiken (zomereik / quercus robur) bestaat wel degelijk. Een behoorlijke leverancier voor wijnvaten in Europa.... Dat is dus niet hetzelfde als de categorie Twents eiken.

Nee. Ik citeer:

Eikenhout is verreweg het meest populaire hout dat wordt gebruikt, vooral Frans, Amerikaans en Slavonisch (niet te verwarren met Sloveens of Slovenisch – wat niet bestaat) eiken. Andere soorten hout die soms worden gebruikt zijn kastanje, acacia en esdoorn.


Slavonisch is een onofficiële aftakking van de quercus robur. Die groeit in de Balkan. Maar dan is het nog steeds de Europese quercus robur. Slovenische eik bestaat niet. Het kan misschien zijn dat vaten gemaakt worden van bomen die groeien in Slovenië maar dan is het nog steeds quercus robur/zomereik en geen ‘Sloveense eik’. Anders hebben we net zoveel houtsoorten als landen op de wereld en die dobber gaat simpelweg niet op. Het kan zijn dat een Quercus robur wat fluctueert in bepaalde eigenschappen onder invloed van het klimaat van een specifiek land maar dat is het dan ook wel. Sloveense vaten zijn doorgaans vooral wat groter waardoor rijping iets subtieler/langzamer gaat.

Kroatië, Bosnië en zo nog wat Balkan landen gelden al jaren als grootste leverancier van hout voor het maken van vaten. Dat Slovenië een duit in het zakje doet is dan ook niet vreemd.

Pas kwam ook de Mongolian oak langs op het forum. Een houtsoort die daadwerkelijk een eigen wetenschappelijke benaming heeft: ‘Quercus mongolica’ zolang een bepaalde boom uit een bepaald land geen eigen wetenschappelijke term heeft gekregen, is het gewoon geen officiële houtsoort. Eenvoudiger dan dat kan ik het niet uitleggen.

Edit; zelfs ‘Frans eik’ bestaat niet als officiële term. In Frankrijk groeien de Quercus Petraea (wintereik) and Quercus Robur (zomereik). Leuk dat iemand bedacht heeft om dat voor t gemak Frans eiken te noemen maar onder aan de streep is ook dat geen officiële boomsoort. Dus ja het is wel degelijk hetzelfde verhaal als ‘Twents eiken’.