Pagina 1 van 1
Eerst proeven of blind kopen?
Geplaatst: 07 Aug 2017, 21:01
door avdboom
Ik ben benieuwd wat jullie doen. Een fles blind kopen, eerst een sample proeven of beiden. Proeven jullie ook bewust voor alvorens aan te kopen? Of is de aankoop een logisch gevolg nav proeven?
Af en toe vind ik wel jammer dat we in deze tijd alles met elkaar kunnen vergelijken en tov elkaar kwalificeren. Veel kan eerst beproeft worden. Het is dan bijna niet meer spannend om een fles open te trekken. Zo had ik een tijdje terug twee SMWS flessen op de kop getikt. En dan is het maar afwachten, spannend. Zou de smaak notitie kloppen? Is het mijn smaak? En de eerste was in ieder geval een schot in de roos, wat een plezante surprise! En dat maakt het natuurlijk nog leuker!
Ik proef sowieso wel.samples, en sommige aankopen zijn dan een logisch gevolg. Soms proef ik specifiek om te beoordelen of ik het zal kopen of niet. Maar ik ga proberen ook wat meer op gut-feeling te kopen, dat brengt ook weer wat spanning in de... Uhhh... Whisky kamer

Re: Eerst proeven of blind kopen?
Geplaatst: 07 Aug 2017, 23:31
door Shinji
Ik heb het overgrote deel van mijn flessen op gevoel gekocht. Een enkeling op basis van tastings met vrienden en een paar omdat ik deze geproefd heb op een groot festival.
Ik moet je heel eerlijk zeggen dat bijna alle flessen die ik gekocht heb op basis van de festivals me in eerste instantie een beetje tegenvielen. Denk dat ik ze op het festival een beetje "geromantiseerd" heb.. lees: ik had er genoeg op en alles smaakte lekker..
Vooral het open maken van een onbekende fles vind ik geweldig. Toch een beetje de prijs van de zoektocht!
Re: Eerst proeven of blind kopen?
Geplaatst: 08 Aug 2017, 07:54
door fjharms
Allebei wel...
Sommige flessen heb ik echt blind gekocht, maar dan vaak wel omdat ik het distillery profiel al ken. Of omdat ik reviews had gezien/gehoord van mensen waarvan ik weet dat hun smaakprofiel overeen komt met het mijne.
Maar sommige flessen heb ik gekocht na een proeverij, of op basis van een sample.
Ik denk dat het ongeveer 50/50 is
Sommige flessen heb ik gekregen, en dan is het natuurlijk altijd weer een verrassing

Re: Eerst proeven of blind kopen?
Geplaatst: 08 Aug 2017, 08:12
door FGG
Een aantal heb ik blind gekocht zoals de OP12 en de Kilchoman Machir Bay, maar dat was voornamelijk in de beginperiode. Daarna heb ik van het meeste toch wel een indicatie van de smaak gehad of ben ik afgegaan op het smaakprofiel van de destilleerderij. Het is nog steeds geen pak melk wat je koopt en enige zekerheid vind ik wel prettig.
Re: Eerst proeven of blind kopen?
Geplaatst: 08 Aug 2017, 08:59
door edwinedje
Ik denk dat alle varianten bij mij wel gepasseerd zijn...
Een fles blind kopen, en dan ook echt blind.
Een fles blind kopen op basis van "recensies"
Een fles blind kopen op basis van andere bottelingen van de Bottler of Distileerderij
Een fles blind kopen om dat de rockband Delain hem aanprijst...
Een sample blind kopen, en dan ook echt blind [meestal in de vorm van een setje met andere bekenden en onbekenden]
Een sample blind kopen maar dan op basis van een "recensie" of andere ervaringen.
Maar ook flessen bewust kopen op basis van;
- Een succesvolle proefbeurt op een festival
- Een succesvolle sample van deze of gene
- Een voorgaande fles die helaas op is gegaan
Bewust samples kopen op basis van "recensies" of succesvolle andere expressies.
Ik denk dat voor elke aankoop variant een stukje "gut feeling" beslist welke route te volgen...

Re: Eerst proeven of blind kopen?
Geplaatst: 08 Aug 2017, 11:49
door Mermur
Ik probeer er steeds meer een regel van te maken om eerst een sample (liefst 6cl, zodat ik 2x kan proeven) te proberen, voordat ik een fles koop of in ieder geval voor ik een fles open maak. Dit geldt bijvoorbeeld voor de meeste Blair Athols uit 1988 die ik de afgelopen maanden heb gekocht. Daarnaast komt het regelmatig voor dat samples die ik niet met dat doel heb besteld, me niettemin zo goed bevallen dat ik er graag een hele fles van wil hebben (bv. de Mortlach 1998 The Maltman of de Benrinnes TBWC Batch 1). Voor de oudere flessen is het vaak erg lastig om aan samples te komen, dus die koop ik vaker blind, maar uiteraard kijk ik wel goed naar de recensies.
Re: Eerst proeven of blind kopen?
Geplaatst: 08 Aug 2017, 13:03
door mikegerards
Hetzelfde als de meeste hierboven. Ik koop soms ECHT blind (dus zonder review gelezen oid), soms blind (review gelezen of idee hebbende van de smaak), soms op basis van een sample en ja ook soms omdat een fles gewoon leeg is gegaan en het toch wel een fijne dram was. Vanalles wat dus

. Het leukste vind ik zelf het kopen op basis van een ECHT blind sample.....dat zijn de mooiste

Re: Eerst proeven of blind kopen?
Geplaatst: 08 Aug 2017, 14:39
door Rien68
edwinedje schreef:Ik denk dat alle varianten bij mij wel gepasseerd zijn...
Dat is hier ook zo. Zal wel iets Zaans zijn dan

Re: Eerst proeven of blind kopen?
Geplaatst: 08 Aug 2017, 16:35
door -Roy-
Als ik zie hoe veel flessen wij hebben staan die ik nauwelijks drink omdat ik ze stomweg niet zo heel geweldig vind, zou ik willen dat ik vaker kon proeven voor ik een fles aanschafte. En toch wordt er nog regelmatig een impulsaankoop binnen gedragen. Zo hoorde mijn vriendin van een Edradour Madeira. We houden allebei van Madeira whisky's, dus deze werd besteld en afgehaald en bleek thuis toch ook weer geen € 70,- voor een halve liter (wel CS) waard te zijn.
Maar goed, ook geproefde whisky's blijken thuis niet altijd top. Zo kochten we bij onze laatste Schotland trip op de boot de Oban Little Bay en een Bunnahabhain (ik weet al niet meer welke travel retail), allebei geproefd...
En inderdaad, zoals eerder gezegd, geproefd op een festival is ook geen garantie voor succes.
Ik merk daarom dat ik de laatste tijd (ook) wat zekerder koop. Flessen waarvan ik (vrij) zeker weet dat ik ze lekker vind omdat ik ze eerder heb gekocht (of een eerdere batch zoals de Ballechin Madeira).
Recensies, whiskybladen en zo lees ik nooit, ratings zoek ik ook niet op. Zo serieus is de hobby nooit geworden denk ik. Wat overigens stemt voor het kopen in een winkel ten opzichte van online is dat er nog wel eens flessen open willen staan die ik na te hebben geprobeerd aanschaf. Zo twijfelde ik laatst over de Lagavullin 8, The Olde Pipe had 'm in de aanbieding èn open en de combinatie heeft er voor gezorgd dat er nu een fles thuis staat.
Re: Eerst proeven of blind kopen?
Geplaatst: 08 Aug 2017, 16:39
door BWhisky
Meestal op basis van eerder proeven (+- 66% van de flessen die ik nog dicht staan heb, werden eerst geproefd) , anderen op basis van reviews en dus eigenlijk blind. Volledig blind koop ik eigenlijk quasi nooit. Uiteraard durf ik wel een Springbank 12CS batch X , Aberlour A'Bunadh batch X en consorten 'volledig blind' kopen, maar eigenlijk wéét je op voorhand dat er weinig mis mee zal zijn...
Re: Eerst proeven of blind kopen?
Geplaatst: 08 Aug 2017, 22:25
door mardo
Ik heb veel flessen op de gok gekocht. Ook een aantal later weer verkocht op basis van de kennis die ik later had. Ik bleek toch niet zo een fan van peated whisky. De laatste tijd veelal eerst samples geproefd. Sommigen waren zo lekker dat ik daarna een fles heb gekocht. Dit heeft er wel voor gezorgd dat ik mijn whiskybudget meerdere malen heb overschreden. Maar die flessen zijn nog wel dicht op dit moment.
samples kopen is voor mij toch wel de beste manier om whisky te proberen. Sommigen durf ik blind aan. Met name Glendronach en glenmorangie koop ik blind.
Dan is het open maken wel een stuk spannender en dat heeft ook wel wat.
Re: Eerst proeven of blind kopen?
Geplaatst: 10 Aug 2017, 08:58
door Whisky-ettenleur
mikegerards schreef:Hetzelfde als de meeste hierboven. Ik koop soms ECHT blind (dus zonder review gelezen oid), soms blind (review gelezen of idee hebbende van de smaak), soms op basis van een sample en ja ook soms omdat een fles gewoon leeg is gegaan en het toch wel een fijne dram was. Vanalles wat dus

. Het leukste vind ik zelf het kopen op basis van een ECHT blind sample.....dat zijn de mooiste

Hier precies hetzelfde...
Re: Eerst proeven of blind kopen?
Geplaatst: 16 Aug 2017, 23:06
door defeatless
Er zijn diverse standaard bottelingen die ik online koop, zoals de bunna 12, Glenfarclas 15, A'Bunadh e.d.. Dat zijn whisky's die altijd wel goed zijn en die ik ook regelmatig of zelfs altijd in de kast wil hebben staan.
Maar ik kan en wil me met de huidige prijzen gewoon geen miskoop permitteren. Daarom proef ik echt eerst iets voordat ik het aanschaf, hetzij via een sample hetzij in de slijterij. Gelukkig heeft mijn vaste slijter altijd een heleboel openstaan, waar er altijd wel een lekkere tussenzit binnen mijn budget. Ik betaal liever 5 keer iets meer dan dat ik een fles niet lekker vind.