Heb in twee sessies een elftal drams naast elkaar gezet, 2 uit eigen flessen en 9 samples.
Blijkbaar is er geen apart topic over Benrinnes expressies, dus maak ik er maar eentje aan. Al was er wel een eerder draadje die specifiek over de (tropisch) fruitige 1997 vintage ging: Benrinnes Vintage 1997
Benrinnes uit de vintages uit de mid-‘90s doen het bij mij ook altijd bijzonder goed, het zijn vaak mooie fruitbommetjes waar veel aan te beleven valt.
Wat heb ik zoals geproefd?
Om af te trappen de enige ‘official’, en twee jonkies met een bonte vatenmix (de Cadenhead) en een met een sherry finish:
-15yo Flora & Fauna (2016): https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... 5-year-old
-11yo CA (2021): https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/177617
-2008-’20 JE: https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... es-2008-je
De 15 vond ik werkelijk een fantastische dam voor zijn geld. Een unieke neus met vleesbouillon en veel hartigheid, en een volle smaak voor zijn 43%. Had ik een bijzondere batch, of zijn deze Flora & Fauna Benrinnes altijd zo goed? De Cadenhead op een bonte vatenmix van PX, rum en bourbon was een aangename verassing, en de James Eadie was een matig geslaagde sherry finish.
Opwarmertjes op bourbon / hogsheads:
-2008-’21 ElD: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/197283
-2005-’19 HL: https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... es-2005-hl
-2000-’19 CA: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/133277
En dan drie uit de beroemde vintages op bourbon:
-1997-’17 CA: https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... es-1997-ca
-1997-’19 CA: https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... es-1997-ca
-1995-’20 SV: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/173886
Een vermakelijke progressie van de jonge, frisse, maar toch vrij stevige drams naar het rijke tropsich fruit met een hartige, donkere en soms ook aardse ondertoon. De eerste twee vond ik niet heel bijzonder, de 2000 was al erg mooi, en de 1997 en 1995 waren een schot in de roos voor mijn smaakpapillen.
En tot slot twee oudjes
-1984-’15 DL: https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... es-1984-dl
-1979-’19 HL: https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... es-1979-hl
De 1984 heeft gerijpt op een refill butt, maar dat vat is niet echt actief geweest. Blind zou ik de 30 rijpingsjaren er zeker niet hebben uitgehaald. De 1979 had een fantastische neus, de beste van de sessie, maar qua smaak vond ik hem bijna té rijp. Gefermenteerd fruit, en een intense hartigheid die mij nog het meest deed denken aan Parmezaanse kaas. En een compleet geïntegreerde houtigheid. Al met al konden deze oudjes niet tippen aan de 1997’s en zeker de 1995 (de winnaar), maar waren ze zonder meer een mooie ervaring om geproefd te hebben.
De rode draad: inaar mijn ervaring is Benrinnes een vrij stevig/zwaar destillaat dat voor karaktervolle drams zorgt. Op de achtergrond schijnt soms wat ‘vlezigheid’ door, met een hintje zwavel, maar niet in diezelfde mate als Mortlach dat bijvoorbeeld heeft. Misschien heeft het iets te maken met het ingewikkelde destilleerproces; ze werken met een gedeeltelijke triple destillatie en daarnaast ook met worm tubs. Ik zie parallellen
